Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:35 Svátek: Igor Zítra: Olivie

MATOUŠEK ROZEZNĚL MUZEUM JAPONSKOU BAMBUSOVOU FLÉTNOU ŠAKUHAČI

článek vytvořen 13. 10. 2013, přečetlo si ho 2373 lidí

Trutnov - Ojedinělou příležitost poslechnout si japonský bambusový hudební nástroj šakuhači, na který aktivně v České republice hraje pouze trutnovský rodák, hudebník a pedagog Vlastislav Matoušek, měli včera vpodvečer příznivci hudby v atriu Muzea Podkrkonoší.Občanské sdružení Trutnov - město draka zde uspořádalo jedinečný koncert tohoto originálního hudebníka, který je mimo jiné známý svým vystupováním v dnes už legendární kapele Máma Bubo. Dnes se věnuje zejména etnomuzice a kře na šakuhači. „První zachované exempláře tohoto typu flétny pocházejí z roku 752. Hra na tento nástroj je velice obtížná. Zvláštností flétny je, že jen nátisk se nacvičuje celé roky. Dá strašnou práci vydat tón, kdy hráč potřebuje,“ vysvětlil návštěvníkům Matoušek.


Ten posluchačům zahrál tradiční skladby pro tuto flétnu, která až do poloviny minulého století nebyla nástrojem hudebním, ale pomůckou k meditaci, výhradně užívanou mnichy nekonečné nicoty ze zenbuddhistického řádu Fuke. Důraz byl kladen na opravdovost, soustředění na podstatné, oproštění se od vší vnějškovosti. „Hra kladla především mimořádné nároky na dokonalé ovládání dechu, a byla tak vlastně dechovým cvičením,“ uvedl hudebník.Matoušek jako stipendista Japan Foundation v roce 1996 studoval hru na šakuhačiiu Kifu Mitsuhashiho v Tokiu a japonskou tradiční hudbu u Osamy Yamagutiho na University of Letters v Osace. Po hodině meditativní hudby se mohli návštěvníci sami přesvědčit, že hra na šakuhači je krajně nesnadná.

Nástroj zkoušeli rozeznít mnozí. Kromě několika náhodných zvuků, které se někomu podařilo z bambusové flétny vyloudit, byla veškerá námaha marná a šakuhači zůstala i nadále velkou záhadou. Matoušek k tomu poznamenal, že to chce velkou sebedisciplínu, vytrvalost a hlavně neskonalou trpělivost. „Měl jsem hodně zájemců, kteří se chtěli naučit na šakuhači hrát, ale jen zlomek z nich vytrval,“ dodal.Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena