Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:11 Svátek: Igor Zítra: Olivie

PINGUÍNŮV ŠAMPIONÁT Z BULHARSKÉHO FILMU SE SNĚHEM, SMEČKAMI PSŮ A ÚSPĚCHEM

článek vytvořen 09. 10. 2013, přečetlo si ho 1436 lidí

Trutnov - O tom, že pojede na juniorské mistrovství Evropy v downhillu, se biker Petr Inderbitzin dozvěděl od reprezentačního trenéra den před odjezdem. První šok. Druhé rozčarování zažil trutnovský závodník s přezdívkou Pinguín, když dorazil do bulharského Pamporova. Mrzlo tam a sněžilo. Ale to nebylo všechno. Třetí, největší překvapení přišlo až po závodě. Výsledek? Šesté místo! „Můj největší úspěch,“ líčil sedmnáctiletý rider Krabcycles specialized.
S jakými ambicemi jsi odjížděl na šampionát?
No, popravdě jsem věděl, že jedu na mistrovství Evropy, takže jsem nic moc neočekával. Říkal jsem si, že když budu do top 20, bude to pro mě hodně velký úspěch.

Podle výsledku jsi tam ale dorazil v dobré formě, ne?
Byl jsem celkem rozježďenej. Od posledního svěťáku jsem byl každý den na kole, takže jsem se cítil dobře. Měl jsem sice trošku rýmu, ale den před odjezdem jsem ji vyjezdil v Praze na dirtech s kámoši.V Pamporovu se ti rýma nevrátila, protože tam nebylo zrovna vlídné počasí?
Všude kolem byl sníh, mráz a psy, takže jsem se tam vyléčil šokem. (směje se)

Co je to za místo? Závody se měly jet původně v červnu, ale z politických důvodů byly přeložené…
Vůbec nevím, z jakého důvodu to odložily, ale z mého pohledu to bylo jak v nějakém filmu. Tam, kde jsme bydleli, byly jen obrovské hotely, ale fungovaly asi jen tři. Všechny ostatní byly buď na prodej nebo rozestavěné a zdevastované. A dohromady tam žilo asi pět lidí a sto volně žijících psů.

Jaké bylo zázemí závodu?
Hotel byl perfektní, ale jinak nic moc. Trať byla připravená, ale asi ani místní nečekali sníh a mráz, takže během dne chodili s krumpáčema odsekávat led. Start byl z dřevěného přístřešku a hned po startu se jelo po ledu. Na některých místech v lese bylo pak na ledu navíc bahno. Samotný závod nakonec probíhal podle rozpisu, takže nic hroznýho.Ale tobě to asi sedlo, ne?
Bavilo mě to už první den. Žádný průjezd nebyl jistý, bylo to buď a nebo. V zimě jsem hodně jezdil trénovat do Všenor (u Prahy), kde byl povrch dost podobný. Říkal jsem si, že buď to vyjde nebo ne.

Co se ti honilo hlavou, když jsi v kvalifikaci skončil pátý?
Věděl jsem, že na hodně místech, kde jsem seděl, můžu ještě zrychlit, takže jsem se snažil všechny rovinky šlapat na krev a technické pasáže projet tak, abych nespadl. I když mi to vyšlo, tak v kvalifikaci hodně dobrých jezdců spadlo, takže šesté místo je stejně senzační.Je to výsledek, kterého si zatím nejvíc ceníš?
Určitě! Přeci jen to bylo mistrovství Evropy a být v top 10 je pro mě největší úspěch za ty čtyři roky, co jezdím na kole.

Jak vypadala bulharská afterparty?
Bohužel, žádná nebyla. Takže místo alkoholu jsme slavili na večeři formou obžerství. (směje se)

Neměli jste obavy z toho, že by na jídelníčku mohl být pes?
Je fakt, že jeden večer jsme měli dost zvláštní maso a nikdo jsme si nedokázali tipnout, z čeho to je. (směje se)

Tímhle závodem jsi uzavřel letošní sezonu?
Teď už si budu jezdit jen tak pro radost - dirty, pumptrack a s prvním sněhem se opřu do zimní přípravy na příští sezonu.

Jaký máš za sebou rok?
Byl jsem na spoustu nových tratích a závodech. Hodně mi to dalo a vím, že v tom chci pokračovat nejlíp, jak budu moct. Mohlo to být lepší, ale chybami se člověk učí. Příští rok do toho chci nalítnout co nejlíp připravenej a použít všechny letošní zkušenosti.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Petra Inderbitzina

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena