Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 11.12.2018
Přesný čas: 21:59 Svátek: Dana Zítra: Simona

UFFO UVEDE ADAPTACI LUSTIGOVA ROMÁNU MODLITBA PRO KATEŘINU HOROVITZOVOU

článek vytvořen 01. 10. 2013, přečetlo si ho 2668 lidí

Trutnov - I když organizátoři 8. ročníku trutnovské části festivalu česko-německo židovské kultury Devět bran připravují program tradičně na listopad, už v říjnu se přehlídka připomene mimořádným divadelním představením. Uffo uvede v režii Petra Kracika a v podání herců Divadla Pod Palmovkou adaptaci románu Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.


Příběh mladé dívky původem z Varšavy a v Itálii zadržených amerických židovských milionářů, kteří se v roce 1943 společně vydávají z koncentračního tábora na cestu k domnělé svobodě, původně nastudovali divadelníci pro projekt Vlak Lustig. Ten v roce 2012 navštívil čtrnáct krajských vlakových nádraží v Česku a letos v srpnu šest nádraží na Slovensku. Mezitím zavítal speciální divadelní vagón také do Osvětimi, Krakova a Wannsee.

Původní projekt Vlaku Lustig pro rok 2013 počítal s představením na trutnovském hlavním nádraží. „Představení se u nás mělo odehrát 10. července. Na českou část programu se ale nepodařilo včas sehnat prostředky a vlak tak letos jezdil na Slovensku. Setkal se tam s ohromným úspěchem. V Česku se přímo z vlaku hrálo jen na nádraží v Praze - Bubnech. Pro velký zájem se tu přidávalo několik představení, poslední se uskutečnilo 24. září,“ sdělil jeden z organizátorů festivalu Devět bran v Trutnově Robin Böhnisch.Divadelní Vlak Lustig představoval zajímavou příležitost i pro část souboru Divadla Pod Palmovkou. Divadelní budova se stále rekonstruuje po červnových povodních a produkce v divadelním vagónu byla jednou z možností, jak hrát mimo stálou scénu. Od konce října už poskytne souboru prostor několik pražských kamenných divadel, například Divadlo v Dlouhé, nebo nová scéna Národního divadla.

„Díky vstřícnosti vedení Společenského centra Trutnov se nám povedlo zařadit představení Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou ještě do říjnového programu Uffa. Odehraje se v sobotu 12. října od 19. hodin. Vstupenky jsou ještě k dispozici v obvyklých předprodejích,“ uvedl Böhnisch. Díky tomu, že je projekt financován státem i sponzory, je cena vstupného stanovena na symbolických 50 korun.Diváci se mohou těšit na mimořádný výkon Radka Zimy jako nacistického důstojníka Bedřicha Brenske, dále na známé hvězdy Divadla Pod Palmovkou René Přibila nebo Rudolfa Jelínka. V roli Kateřiny Horovitzové se představí Anna Stropnická. Zajímavý prvek tvoří živý hudební doprovod v podání skupiny Menorah. Ta bude samostatně koncertovat už v pátek 11. října od 18:00 v úpickém husitském kostele.

Pavla Truhlářová
Foto: Martina Storek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena