Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 19:44 Svátek: Nela Zítra: Blažej

KLASICKÁ HUDBA MĚ INSPIRUJE A NABÍJÍ, ŘÍKÁ PODNIKATEL KASPER

článek vytvořen 23. 09. 2013, přečetlo si ho 2671 lidí

Trutnov - Trutnovský hudební podzim začne v pátek 4. října koncertem, který nemá za 33 let jeho existence obdoby. V Uffu bude hrát PKF - Prague Philharmonia (Pražská komorní filharmonie), nejlepší těleso české klasiky. Významně k tomu přispěl generální partner festivalu Rudolf Kasper.
Známý podnikatel podporuje penězi zdejší festival vážné a komorní hudby už mnoho let. V poslední době se ale snaží přispět i dramaturgickými nápady. Například navrhuje, kteří interpreti by mohli hudební přehlídku posunout o pomyslný stupínek kvality výš. „Trutnovský podzim je jedna z kulturních akcí, ke které mám opravdu výjimečný vztah. Historicky je naše firma nejvěrnějším podporovatelem festivalu. Podporovali jsme jej každý rok. Mám zájem, aby festival pokračoval co nejkvalitněji. Možná ještě kvalitněji, než se historicky odvíjelo,“ vysvětluje Kasper v rozhovoru.Předpokládám, že to je hodně o penězích...
Dostat do Trutnova kvalitní hudební těleso nebo sólisty je velmi náročné. Chtěli jsme ale příznivcům umění poskytnout co nejvyšší kvalitu. Hledali jsme na top úrovni v Česku a s ředitelem Kasíkem jsme se shodli na Pražské komorní filharmonii pod dirigentským vedením Jakuba Hrůšy, což je asi nejlepší těleso u nás. Myslím, že jsme nakonec připravili věrným návštěvníkům podzimu výjimečný zážitek.

Zasahoval jste i do dramaturgie?
Vybírali jsme spolu náplň úvodního večera, měli jsme několik variant. Nakonec jsme se shodli, na tom, co je v programu (L. van Beethoven, F. Chopin, P. Vranický - pozn. redakce). Poslechl jsem si to, líbí se mi to, bude to určitě výjimečný zážitek. Moc se těším. Nepamatuju, že by tady za dvacet let, co sponzoruju Trutnovský podzim, byla hudební klasika na tak vysoké úrovni, jak tu bude v pátek 4. října.

Snažíte se tedy s organizátory aktivně spolupracovat?
Povídáme si s ředitelem Kasíkem o hudbě, o tom co se mi líbí. On je profesionál v hudební oblasti, takže se bavíme, k čemu má srdeční vztah on, k čemu já. Ale sám sebe za odborníka nepovažuji, takže nakonec dám na doporučení odborníků.Jakou máte vůbec představu o modernizaci festivalu?
Chtěl bych, aby byl festival pro posluchače zajímavější a získal širší okruh věrných návštěvníků. Jsem přesvědčený, že kvalitní hudba, kultura, ale třeba i sport, že to lidi vychovává. Proto do toho dávám peníze. Věřím, že to může přinést hodně lidem i městu, protože jak jsou dobří lidé ve městě, tak je dobré město.

Vážnou muziku posloucháte už od mala?
Ne, nebyli jsme muzikální rodina. Ani já nebo rodiče. Nechodil jsem do hudební školy, pouze jsem se amatérsky učil hrát na kytaru v době skautských let. S manželkou jsme začali chodit na vážnou hudbu až někde v osmdesátých letech. Nejdřív to byly koncerty a festivaly v Trutnově, když to pak doba umožnila, jezdili jsme i do Prahy a do zahraničí. Když jsme někde ve světě, v Londýně, Berlíně nebo třeba v Salcburku, tak se snažíme i tam
jít za hudbou. Bývá to jeden z nejtrvalejších zážitků vůbec.

Klasická hudba je vaším neoblíbenějším žánrem?
Nejvíc chodím na koncerty klasické hudby, i když si rád poslechnu třeba i jazz. Vážná hudba je ale číslo jedna. Oslovuje mě, inspiruje a nabíjí.Posloucháte vážnou hudbu i z cédéček?
Já i manželka si pouštíme klasiku i v autě, tak polovinu času z cédéček hraje vážná hudba. Podobně to je i u nás doma. Ale hudba z cédéčka není o zážitku, spíš to má člověk jako kulisu. Na koncertu je to něco úplně jiného, tam mě vážná hudba chytí.

Které autory máte nejradši?
Z českých klasiků určitě Antonína Dvořáka, ale my se s manželkou hodně snažíme, kromě kvalitních světových autorů, hledat koncerty, kde se prezentují klasickou hudbou modernější. Člověk tím poznává nové směry.

Vážná hudba je všeobecně spíš na okraji zájmu. Proč?
Je to náročná kultura. Musíte se na ni připravit, plně se na ni soustředit a vnímat ji. Kvalitní vážná hudba je také o dost velkých penězích. Musíte za ní většinou někam jet.

Ani mladé lidi v publiku moc nevidíme.
Chodí málo. Ale není to jen případ Trutnova. Řada lidí musí k vážné hudbě dorůstat nebo dospívat.

VÍCE O TRUTNOVSKÉM HUDEBNÍM PODZIMU ČTĚTE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutmovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena