Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:32 Svátek: Ivan Zítra: Adriana

LÉKAŘI, PRÁVNÍCI, UČITELÉ A ÚŘEDNÍCI. TAKOVÍ BYLI TRUTNOVŠTÍ STAROSTOVÉ

článek vytvořen 09. 09. 2013, přečetlo si ho 3018 lidí

Trutnov - Symbolicky právě ve Staré radnici, kde dlouhá léta čelní představitelé města schůzovali a kde zaznívala důležitá rozhodnutí, je od soboty na zdi jednacího sálu nová stálá expozice - galerie třiceti starostů, kteří vedli město od roku 1850 až do dneška.


Ve výčtu najdeme jména německá (v dobách, kdy Trutnov byl převážně německý), ale i česká (z doby po druhé světové válce). Také profesně je výčet poměrně pestrý. „Mezi starosty nalezneme přední městské lékaře, právníky, pedagogy, úředníky, zkrátka osoby nejváženější, mající důvěru občanů města, v jehož čele stáli,“ uvedl historik a ředitel trutnovského muzea Vlastimil Málek.

„Najdeme zde představitele města z německé etapy jeho dějin před rokem 1945, a to z období tak vzdálených, jako je pro nás doba Bachova absolutismu či prusko-rakouské války 1866, z údobí těžkých a krizových, jakož i z období klidu a míru. Není vynecháno období první a druhé světové války, poválečné obnovy Trutnova, budování socialismu, a není logicky vynechána ani současnost,“ upřesnil Málek.Součástí expozice jsou rovněž portréty předsedů národního výboru z dob socialismu, kdy funkce občany voleného starosty neexistovala. „Lidé, kteří tehdy město vedli, nebyli starostové, ale předsedové národních výborů. To je zásadní rozdíl, protože města získala právní subjektivitu až v roce 1990,“ upozornil současný trutnovský starosta Ivan Adamec, který město vede už od roku 1998 a také jeho portrét je součástí expozice.

„Každý z těch lidí se zapsal významně do dějin města, někdo více kladně, někdo méně. Ale všichni se snažili udělat něco pro Trutnov, všichni tomu věnovali kus svého života,“ zdůraznil Adamec. Mimochodem po Herrmanu Rauchovi, který byl v čele města čtvrt století (v letech 1894 až 1919), je právě současný starosta druhým nejdéle sloužícím (od roku 1998).Starostové Trutnova v letech 1850 - 2013
Alois Haase, Johann Rauch, Josef Gutsch, MUDr. Anton Porak, JUDr. Hieronymus Roth, Stefan Kopper, MUDr. Josef Franke, MUDr. Josef Flögl, Herrmann Rauch, Hieronymus Siegel, Alfons Kolbe, Ing. Ferdinand Liebig, Josef Streitenberger, Ludvík Kadaník, Josef Vlačiha, Josef Jíša, JUDr. Miroš Rigel, Josef Hladík, Antonín Danda, František Seidl, Václav Michna, Vilém Burdych, Václav Anděl, Jaroslav Šverák, Jiří Tammer, Miloslav Polata, František Šmejc, Ing. Alois Grundmann, Ing. Gustav Hillebrand a Mgr. Ivan Adamec.

Galerie obsahuje portréty se stručnými životopisy. Pouze u tří starostů podobizny chybí. „V několika málo případech se bohužel nepodařilo dohledat v muzejních, archivních, soukromých ani městských zdrojích vyobrazení příslušných starostů. Berte prosím tuto skutečnost jako výzvu k doplnění našich obrazových materiálů. Budeme za ně vděčni,“ vyzval ředitel muzea Málek.

Ve Staré radnici, která byla postavena po ničivém požáru v roce 1861, byla galerie starostů už v devadesátých letech 19. století, a to společně s několika výjevy z městské historie, které namaloval zdejší malíř Ignaz Fiedler. Několik obrazů se dodnes dochovalo v Muzeu Podkrkonoší.

Galerie starostů se stane natrvalo součástí Staré radnice. Bude tam umístěná coby historický symbol trutnovské městské správy, podobně jako je tomu ve většině západních měst. Kdo v sobotu a neděli nestihne zkouknout portréty „naživo“, může se začíst do před třemi lety vydané knihy Trutnovská radnice. Její součástí je totiž také kapitola, podrobně pojednávající právě o třicítce trutnovských starostů. Více
čtěte zde.


FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Lenka Šálková

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena